Ez a CD talán a világ minden táján ismert népi hangszert, a dorombot mutatja be dallamjátszó (szóló és zenekari) szerepkörben. Magyarországon ez az első önálló dorombos CD lemez melyen a megszólaltatott dallamok nagy része moldvai tánc és ének, többségében „táncházas” előadásban. A Moldvában élő csángómagyaroknál még használják ezt a hangszert többnyire guzsalyas dallamok játszására. A zeneszámok között elhangzanak szólók, duók és zenekari összeállítások eredeti és feldolgozott formában egyaránt.
Köszönet azoknak a falusi zenészeknek és énekeseknek, akiktől a dallamokat tanultuk; Legedi László István, Hodorog András, Balog Antal, Tálász András, Gusa Pál - furulyás, és Bogdán Toader, Mandache Aurél - hegedűs, valamint azoknak, akiknek értékes gyűjtései segítették munkánkat.
További köszönet illeti Szilágyi Zoltán dorombkészítő mestert, aki kiváló hangszereit rendelkezésünkre bocsátotta.
Jómagam 25 éve foglalkozom népzenével, s már a kezdetek óta izgalmas zeneszerszámnak tartom a dorombot, ezt az egyszerű kis hangszert.
Immár 15 éve tanítok az Óbudai Népzenei Iskolában, ahol a moldvai hangszeres népzene kapcsán kerültem baráti kapcsolatba a kazettán közreműködő előadó¬társaimmal. Budapesti zenekarok tagjaiként magas szín¬vonalon muzsikálnak úgy táncházakban, mint koncerteken egyaránt; Bolya Dániel, Bolya Mátyás - Kárpátia, Horváth Szilárd - Csürrentő, Égenföld. Palya Bea - Kárpátia, Laokoón Csoport.
Ezt a CD-t mindazon népzenét kedvelők figyelmébe ajánlom, akik szeretik az újszerű, különleges hangzásokat, és figyelemre méltó hangszernek tekintik a dorombot.
Szerkesztő, zenei rendező: Balogh Sándor
Fotók: Bolya István
Borítóterv és tipográfia: Bausz Áron
A felvételek a ZA-K1 Hangstúdióban készültek 2000 nyarán. Recorded at ZA-KI Studio in Summer 2000.
Felvétel: Péterdi Péter, Lázár Zsigmond, Zakariás István
Stúdió utómunka: Zakariás István
A Balogh Sándor és egykori tanítványaiból álló formáció első lemezéhez hasonlóan az itt megszólaló dallamok többsége is a moldvai csángómagyarok táncz..
A Balogh Sándor és egykori tanítványaiból álló formáció első lemezéhez hasonlóan az itt megszólaló dallamok többsége is a moldvai csángómagyarok táncz..